Jedním z nejčastěji skloňovaných pojmů současné doby je nechvalně známý Green Deal, který navíc na pozadí současné rusko-ukrajinské války a s ní související energetickou krizí a neustálým zdražováním pohonných hmot nabývá zcela nových rozměrů.
Green Deal neboli zelená dohoda je soubor již schválených opatření, jejichž cílem je dosáhnout v Evropě do roku 2050 tzv. klimatické neutrality a do roku 2030 o 55 procent (ve srovnání s rokem 1990) snížit množství skleníkových plynů vypouštěných do ovzduší.
Dohoda schválená na konci roku 2019 obsahuje osm segmentů zahrnujících biologickou rozmanitost, udržitelné potravinové systémy, zemědělství, průmysl i mobilitu, čistou energii, výstavbu a renovaci a eliminaci znečištění klimatu. Za 28 let by se tedy z Evropy měl stát vůbec první klimaticky neutrální kontinent na světě. Plán zahrnuje novou strategii pro průmysl, strategii udržitelné výroby potravin i silnice bez vozidel se spalovacími motory. Jedno je jasné. Cíle zasáhnou spoustu oborů napříč odvětvími. Stavebnictví, energetiku, dopravu i potravinářství. Dotknou se ale i běžných občanů. Počítá se třeba s rozšířením systému emisních povolenek na domácnosti a další oblasti. A nebudou zadarmo.
Odpověď je nasnadě. Aby se ulevilo planetě, která nevolá, nýbrž přímo křičí o pomoc. Hlavní problém spočívá v tzv. skleníkových plynech přispívajících ke vzniku tzv. skleníkového efektu, jenž zase stojí za nechvalně známým oteplováním planety a s ním spojeným nežádoucím táním ledovců a zvyšováním hladiny v oceánech. A spoustou dalších negativních jevů.
Velmi čestné. Jeho snahou je dostat přírodu do jakž takž ucházejícího stavu. Situace je totiž opravdu vážná. Koncentrace oxidu uhličitého v současné době dosahují vůbec nejvyšších hodnot za posledních 650 tisíc let. Jedna z možností jejího snížení vede přes úspory energií a vyžívání obnovitelných zdrojů energie. Ke vzniku skleníkových plynů totiž vede nadměrná spotřeba fosilních paliv, tedy spalování černého uhlí, ropy a zemního plynu, nadměrné odlesňování stejně jako intenzívní chov hospodářské zvěře a používání hnojiv s obsahem dusíku.
Poměrně zásadně. Green Deal je pro spoustu firem obrovskou výzvou. Neobejdou se bez nemalých investic do nových technologií a udržitelných řešení. Exportéři zboží a služeb z České republiky také musí počítat s vyšší administrativní zátěží. Spousta českých firem navíc stále tápe a neví, co konkrétně od dohody mohou očekávat. Někteří podnikatelé její cíle dokonce nazývají jako nereálné. Otázkou také je, jak snadné, či naopak bolestivé bude zmíněných cílů dosáhnout v souvislosti se stále probíhající rusko-ukrajinskou válkou. Ta Green Deal podle jeho některých kritiků v podstatě odsoudila k záhubě. Prioritou by tak v současné době měla být spíše energetická soběstačnost EU.
Společnost KLAUS Timber se zavazuje plnit relevantní požadavky na kvalitu svých výrobků se zahrnutím hledisek bezpečnosti, ochrany zdraví a samozřejmě i životního prostředí. V maximální míře dodržuje a ctí vztah k životnímu prostředí s ohledem na rozsah rizik a má za cíl neustále se v tomto ohledu zlepšovat. Nedílnou součástí jejího přístupu je prevence a snaha o to hledět co nejvíce do budoucnosti.
Firma neustále vylepšuje environmentální profil se záměrem snížení dopadů svojí činnosti na své okolí. Z hlediska výroby a kvality dbá na šetrné využití zdrojů energií a zachování přírodních zdrojů. Snaží se minimalizovat všechny negativní vlivy své činnosti na místní společenství a infrastrukturu a zajistit hygienickou a zdravotní nezávadnost technologií i výrobků. Klade důraz na optimalizaci spotřeby surovinových zdrojů (kdy maximálně využívá vstupní materiál a optimalizuje její zpracování), plní požadavky v oblasti odpadového hospodářství, zákona o ovzduší, nakládání s chemickými látkami apod. a dbá na bezpečnost a prevenci rizik.