Jaké stroje využíváme při výrobě palet? Mimo jiné ty nejmodernější automatické paletovací linky. Přečtěte si o těchto strojích něco víc.
V minulém článku jsme popsali proces vzniku palety od příjmu vstupní suroviny až po expedici zákazníkovi. Dnes bude téma zaměřené trochu úžeji. Povíme si totiž něco o etapě samotné výroby našeho produktu a zvláště o strojích, které za jeho vznikem stojí.
Palety vyrábíme čtyřmi způsoby. Využíváme ruční tlučení pomocí pneumatických kladiv, dále průmyslové roboty, poloautomaty a v neposlední řadě automatické linky. Díky tomu, že máme k dispozici několik typů výroby, jsme flexibilní a můžeme každou objednávku zpracovat co nejefektivněji. Doba se nicméně postupně mění a v posledních letech trh bojuje s nedostatkem pracovní síly. A ten se samozřejmě dotýká i nás. Současný trend směřuje ke stále větší automatizaci výroby a dá se předpokládat, že bude pokračovat stejně i do budoucna – a my s ním. Proto investujeme do těch nejmodernějších automatických paletovacích linek.
Linky španělské společnosti CAPE jsou v Evropě populární a i my jsme si tohoto dodavatele velmi oblíbili. Z firmy sálá drive, silná energie a snaha jít neustále někam kupředu, vyvíjet se a posouvat, což je nám velmi sympatické. První CAPE linku jsme pořídili do Kladrubec v roce 2008, tedy před dvanácti lety, a dnes už vlastníme čtyři, přičemž tři z nich jsou umístěny ve Dvorci. Nejnovějšími přírůstky jsou linky Mach 1 a Mach 3, které jsme instalovali do nového dvoreckého areálu.
Mach 1 je menší rychlá linka, která vyrábí víka, svrchní část palet nebo hranolové palety menších rozměrů. Dokáže vyrobit až 10 palet za minutu. Pracují na ní dva operátoři a obsluha vysokozdvižného vozíku, která zváží materiál a uskladňuje vyrobené zboží.
Komplexní sofistikovaná linka Mach 3 se pyšní úctyhodnými rozměry. V porovnání s Mach 1 je variabilnější, zvládne produkovat většinu druhů palet do rozměru 1,5x1,5 metru a vyrobí až 8 palet za minutu. Materiálem ji zásobují tři pracovníci, jeden obstarává chod linky a jeden je třeba na zavážení a vývoz.
Nespornou výhodou obou linek je rychlost výroby a uživatelsky příjemné ovládání. Mach 3 vyniká svižnými přechody mezi jednotlivými typy palet, což je pro nás jakožto výrobce palet, a především atypických palet, žádoucí. V případě potřeby zvládne dokonce vyrábět dva typy palet naráz. Její součástí jsou dva průmyslové roboty, které přispívají mimo jiné k tomu, aby fyzická práce operátorů linky byla pokud možno minimální.
Software linky se obsluze snaží co nejvíce ulehčit nastavení i údržbu. Například pokud má linka jakoukoliv poruchu, systém okamžitě nahlásí, kde přesně je problém. Chyba tak může být rychle odstraněna a linka poté jednoduše znovu spuštěna. Mach 3 dále disponuje například senzory v zásobníku hřebíků, díky kterým se dozvíte o nutnosti doplnění 10 minut předtím, než hřebíky dojdou. Také přeskládání linky z jedné formy palety proběhne bez jakéhokoliv manuálního zásahu, stačí jen stisknout několik tlačítek.
Údržba a možnosti změn a oprav jsou pak opravdu chvályhodné. Přes internet je software propojen s centrálou ve Španělsku, odkud mohou technici asistovat při diagnostice a řešení problému. Spojení firmy CAPE se zákazníky nekončí v momentě zakoupení a instalace linky. Jejich podpora funguje dlouhodobě. A toho si opravdu ceníme.