Zajímá vás, jak vzniká dřevěná paleta? Zdánlivě jednoduchý výrobek prochází komplexním výrobním cyklem.
Dřevěná paleta je velmi praktickým nástrojem pro přepravu zboží. Na první pohled se nejedná o nějak složitý produkt – je vyrobený z jednoduché suroviny a slouží jasnému účelu. Aby byla ale hotová paleta opravdu kvalitní, při její výrobě by měl být dodržen přesně daný postup a každý krok musí být pečlivě kontrolován. Na našich paletách cestuje zboží po celém světě, a tudíž máme velkou zodpovědnost. Chcete vědět, jak při výrobě postupujeme a jaký je náš recept na bezchybný výsledný produkt? Pak čtěte dál.
Jak už napovídá samotný nadpis, cesta palety začíná v lese. Zde se těží dřevní kulatina, která se následně zpracovává na pilách. My s kulatinou pracujeme na vlastní pilnici v Drahkově, kde kmeny podélně rozřezáváme na polotovary – tzv. prizmy. Ty dále projdou rozmítacím centrem STORTI, kde jsou upraveny na řezivo v rozměrech potřebných pro výrobu.
Řezivo následně převezeme do naší provozovny ve Dvorci nebo v Kladrubcích, kde se dostává do výroby. Samotné palety, popř. víka, vyrábíme hned několika způsoby za použití různých technologií. V Kladrubcích i ve Dvorci jsou umístěny automatické linky CAPE. První linku této španělské značky jsme pořídili už v roce 2008 a od té doby na CAPE technologie nedáme dopustit. Zatím nejnovějším přírůstkem je linka CAPE Mach 3, která byla během srpna a září 2019 instalována do nové výrobní haly dvoreckého areálu. Všechny linky kompletují z připraveného materiálu palety, přičemž jsou ovládány dotykovým panelem. Samotné linky jsou doplněny průmyslovými roboty FANUC, přičemž robot buďto zakládá materiál do linky, nebo odebírá hotové palety. Dalšími výrobními pomocníky jsou průmyslový sbíjecí robot značky YASKAWA (který zvládne kompletovat a štosovat palety) a také kompletovací poloautomat ATICA osazený pneumatickými kladivy. V případě malých sérií vyrábíme palety i ručním tlučením za použití pneumatických kladiv BOSTITCH a BEA.
Pokud si zákazník přeje sušenou, tepelně ošetřenou paletu, zkompletovaný produkt putuje do sušáren. My spoléháme na velkokapacitní sušicí komory značky Mühlböck. Palety sušíme standardně na 18% vlhkost, pokud nemá zákazník jiný požadavek či pokud se nejedná o europaletu, ta je dle normy sušena na 22% vlhkost. Všechny palety lze také vysušit dle požadavků IPPC certifikátu, to znamená ošetřit tak, aby po dobu minimálně 30 minut byla teplota v jádru dřeva minimálně 56 °C (měřeno ve středu nejsilnějšího prvku - v případě palety je to uprostřed špalku). Sušení produktů provádíme za účelem zamezení rozměrových změn, omezení napadení parazity a také zlepšení vlastností dřeva.
Vyrobené palety značíme čárovými kódy, na základě kterých se uskladní. Skladování dle čárových kódů má hned několik výhod – eliminuje chyby při expedici, můžeme sledovat pohyb jednotlivých artiklů a můžeme také řídit vyskladňování.
Velmi důležitým krokem, a to jak při přijetí řeziva, tak při vyhotovení palet i před jejich expedicí, je kontrola kvality. Naši pracovníci v pravidelných intervalech kontrolují všechny aspekty konkrétního štosu (vlhkost, kvalita použitých prken, počet hřebíků apod.) a dbají na dodržení všech požadavků tak, aby co nejvíce omezili počet případných reklamací.
Pokud je produkt v pořádku, posledním krokem na cestě k zákazníkovi je expedice zakázky a její doprava na místo určení. Máme vlastní flotilu kamionů, která v současné době čítá 35 vozů. Ročně najedeme zhruba 3 000 000 km nejen po České republice, ale také v zahraničí. Díky vlastní logistice nejsme závislí na externích dopravcích, a proto jsme flexibilní, co se týče například dodacích lhůt.
Máte jakékoliv dotazy týkající se výroby palet nebo logistiky? Pak nás neváhejte kontaktovat. Jsme pro vás k dispozici například na online chatu, který můžete využít kdykoliv.